Jak wybrać odpowiedniego prawnika specjalizującego się w przestępstwach gospodarczych? | IMD Solicitors (2022)

Wysłane przez Craig Walker Opublikowany w Prawo karne, Usługi biznesoweJak wybrać odpowiedniego prawnika specjalizującego się w przestępstwach gospodarczych? | IMD Solicitors (1)

Czym jest oszustwo finansowe (ang. ‘business fraud’)?

Tak jak w przypadku osób fizycznych, również przedsiębiorstwa mogą paść ofiarą oszustw finansowych (rozumianych jako nieuczciwa i nielegalna aktywność podejmowana przez osobę, osoby lub inne przedsiębiorstwo w celu uzyskania korzyści finansowych).

Do oszustw gospodarczych dochodzi często w ramach pozornie legalnej działalności. Najczęściej mają one charakter długotrwały. Fraud może przybierać także wiele różnych form; począwszy od prostych, drobnych oszustw o niskiej wartości, a skończywszy na skomplikowanych, poważnych oszustwach, w których straty mogą sięgać nawet kilku milionów lub miliardów funtów.

Jakie typy fraudów możemy wyróżnić?

Istnieje niezliczona ilość przykładów działalności uznawanej w świetle prawa za odpowiednio oszustwa biznesowe lub korporacyjne.

Fraudem biznesowym o małej skali i niskiej wartości mogą być:

 • Oszustwa internetowe oraz ataki phishingowe zaprojektowane tak aby uzyskać od firm poufne dane (jak np. dane bankowe)
 • Kradzież dokumentacji firmowej, danych osobowych i finansowych pracowników do celów przestępczych (do której zaliczyć można chociażby nawet przeszukiwanie biurowych koszy na śmieci w poszukiwaniu wyrzuconych dokumentów biurowych)
 • Zamawianie dóbr przy użyciu fikcyjnych lub skradzionych kart kredytowych
 • Próby uzyskania zwrotu pieniędzy poprzez zwrócenie firmie fałszywego przedmiotu
 • Dokonywanie zakupów na koszt firmy i pobieranie środków z konta firmowego przez pracowników bez wcześniejszej autoryzacji przełożonego
 • Intencjonalne przekierowywanie użytkowników na fałszywą witrynę o podobnym adresie internetowym zaprojektowaną na wzór oficjalnej strony internetowej przedsiębiorstwa

Do przykładów poważniejszych przestępstw gospodarczych na większą skalę zaliczamy:

 • Oszustwa podatkowe (takie jak fałszywe odliczenia od podatku, przedstawianie wydatków osobistych jako firmowych w celu uzyskania zwrotu, korzystanie z fałszywego National Insurance Number, fraud VAT, niezgłaszanie części przychodów oraz niepłacenie akcyzy za produkty takie jak alkohol i papierosy)
 • Handel ludźmi
 • Oszustwa krypto-walutowe
 • Pranie pieniędzy
 • Handel poufnymi informacjami
 • Zaawansowane hakerstwo komputerowe
 • Przestępstwa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy
 • Naruszenia praw ochrony środowiska

Prowadzone w mojej sprawie jest śledztwo o oszustwo. Co mam robić?

Jeśli podejrzewasz, że w niedalekiej przyszłości możesz zostać przesłuchany przez Brytyjski Urząd Skarbowy Jej Królewskiej Mości HMRC, policję lub jakąkolwiek inną instytucję zajmującą się badaniem przestępstw gospodarczych, to natychmiastowo powinieneś zgłosić się do odpowiedniego radcy prawnego. Pomoże Ci to w zwiększeniu Twoich szans na korzystne dla Ciebie zwieńczenie jakiegokolwiek śledztwa.

Nasz światowej klasy zespół prawników specjalizujących się w przestępstwach gospodarczych może towarzyszyć Ci podczas przesłuchań, doradzać Ci co do następnych kroków jakie powinieneś podjąć lub po prostu wesprzeć Cię podczas tego trudnego i nieprzewidywalnego okresu.

Aresztowano mnie w związku z oszustwem. Co dalej?

Niezależnie od tego czy zostałeś aresztowany za jednorazowy, drobny fraud biznesowy, czy za innego rodzaju poważniejsze, bardziej złożone i realizowane przez dłuższy okres czasu oszustwo korporacyjne, to kluczowe w Twoim przypadku będzie jak najszybsze uzyskanie porady prawnej – najlepiej jeszcze przed wysunięciem oskarżenia o przestępstwo. Podjęcie działań jak najwcześniej ma kluczowe znaczenie, ponieważ może zadecydować o możliwości rozwiązania sprawy poza sądem i uniknięciu konieczności przejścia przez długie, kosztowne i szkodliwe zarówno pod względem osobistym jak i zawodowym postępowanie karne, które może skutkować wysoką grzywną, wpisem do kartoteki, a nawet karą pozbawienia wolności.

Jeśli zostałeś poinformowany o tym, że wszczęto w Twojej sprawie dochodzenie w związku z domniemanym oszustwem gospodarczym, lub jeśli zostałeś już oskarżony albo aresztowany za fraud korporacyjny, IMD Solicitors może przeprowadzić Cię przez możliwe dalsze scenariusze tego do czego może dojść w przyszłości, a także pomoże Ci przeanalizować dostępne opcje obrony przed oskarżeniami.

Zdajemy sobie sprawę, że areszt i przechodzenie przez śledztwo w związku z oskarżeniem o dopuszczenie się oszustwa może być niezwykle stresujące biorąc pod uwagę potencjalne konsekwencje nie tylko dla Ciebie, ale również Twoich współpracowników, pracowników, a także bliskich Ci osób. Doświadczony w prowadzeniu spraw o oszustwo radca prawny (ang. Solicitor) z naszego zespołu może przeprowadzić Cię przez cały proces udzielając Ci porad na każdym etapie postępowania – negocjować z policją, Urzędem Skarbowym Jej Królewskiej Mości HMRC oraz innymi organami w Twoim imieniu, zdejmując z Twoich barków możliwie jak najwięcej stresu i zmartwień.

Czym nazywamy postępowanie konfiskacyjne?

Gdy podejrzewa się, że osoba fizyczna lub osoby powiązane z tej samej firmy popełniły przestępstwo nazywane “przestępstwem związanym ze stylem życia”, wydział policji do walki z przestępczością gospodarczą może skonfiskować przedmioty o wysokiej wartości I zamrozić aktywa, takie jak konta bankowe, podczas dochodzenia lub postępowania karnego.

“Przestępstwo związane ze stylem życia” jest interpretowane jako zachowanie będące przejawem działalności przestępczej i/lub przestępstwo popełniane przez pozwanego przez okres co najmniej 6 miesięcy (np. pranie pieniędzy, oszustwa podatkowe i nadużycia emerytalne).

Koniecznie powinieneś zaangażować w swojej sprawie prawnika z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do doradzenia Ci w sprawie konfiskaty i do sprawnego podejmowania zdecydowanych działań mających na celu ochronę Twoich dóbr osobistych i majątku przedsiębiorstwa. Zwlekanie z podjęciem działań lub zaangażowanie w Twoją sprawę niedoświadczonego doradcy może często skutkować nałożeniem na Ciebie ograniczeń niosących ryzyko dotkliwego wpływu na życia zarówno Twoje jak i Twoich bliskich.

Jaki powinien być mój prawnik specjalizujący się w przestępstwach gospodarczych?

Wiele kancelarii w Wielkiej Brytanii oferuje profesjonalną pomoc prawną i reprezentację osobom fizycznych lub firmom oskarżonym o oszustwa, lub którym takowe są zarzucane. Mimo, że szukanie pomocy u miejscowych kancelarii może być kuszącą opcją, to podczas podejmowania wyboru co do prawnika, który będzie reprezentował Cię w sprawie o przestępstwo gospodarcze należy wziąć pod uwagę również wiele innych czynników, które mogą zadecydować o osiągnięciu najlepszych możliwych rezultatów w Twojej sprawie.

Dyspozycyjność i łatwość dostępu

Jeśli zostałeś już aresztowany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa gospodarczego, to niewykluczone że będziesz potrzebować porady i wsparcia o każdej porze dnia i nocy. Niestety nawet niektóre z większych kancelarii prawnych w Wielkiej Brytanii zapewniających reprezentację w sprawach tego typu działają w standardowych godzinach 09:00-17:00, ograniczając tym samym dostęp swoich klientów do kluczowego w wielu momentach wsparcia.

IMD oferuje całodobową obsługę, siedem dni w tygodniu, która jest zapewniania przez doświadczonego prawnika specjalizującego się w przestępstwach gospodarczych, który będzie reprezentował Twoje interesy bez względu na wagę zarzutów wysuniętych przeciwko Tobie lub ogólne okoliczności oskarżenia.

Opcja dojazdu

Gdziekolwiek na świecie byś się nie znajdował, oskarżenie o przestępstwo gospodarcze jest niezwykle stresującym doświadczeniem, które zrodzi wiele pytań na temat tego co dalej i jak najlepiej chronić oraz bronić zarówno swojej osobistej jak i zawodowej reputacji, a także strzec swojego majątku podczas dochodzenia, na które to odpowiedzi będziecie szukali wspólnie z rodziną, współpracownikami i przyjaciółmi.

W IMD wierzymy, że nikt nie powinien być zmuszony do zadowolenia się pomocą prawnika, który po prostu jest położony najbliżej Ciebie, podczas gdy dostępna jest profesjonalna reprezentacja prawników specjalizujących się konkretnie w sprawach z zakresu przestępstw gospodarczych. Stąd też jesteśmy gotowi dojechać do Ciebie jeśli zostałeś aresztowany lub oskarżony o popełnienie fraudu, niezależnie od tego gdzie obecnie się znajdujesz.

Międzynarodowe doświadczenie

Oprócz pomocy anglojęzycznym osobom fizycznym i firmom zagranicznym, IMD Solicitors może również reprezentować osoby wszystkich narodowości i udzielać porad w wielu językach. Nasz zespół prawników zajmujących się przestępstwami gospodarczymi składa się z osób mówiących po polsku, rosyjsku, ukraińsku, litewsku, a także po hiszpańsku. Dlatego też jesteśmy w stanie zapewnić Ci tłumacza posługującego się stosownym językiem – język nie powinien być nigdy barierą uniemożliwiającą Ci uzyskanie świetnej pomocy prawnej w sprawie o przestępstwo gospodarcze.

Odpowiednie doświadczenie

Jeśli jesteś zainteresowany zaangażowaniem prawnika specjalizującego się w udzielaniu pomocy prawnej w sprawach z zakresu przestępstw gospodarczych, to szukając odpowiedniej firmy upewnij się, że może ona pochwalić się odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu tego typu spraw. Pojęcie przestępstwa gospodarczego ma dość szerokie znaczenie i powinieneś upewnić się, że Twój prawnik posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie w radzeniu sobie z zawiłościami spraw o fraud o wysokim profilu i wartości.

W IMD nasz zespół pracował już wcześniej nad sprawami obejmującymi całe spektrum przestępstw gospodarczych i klientów, począwszy od osób oskarżonych o drobne przestępstwa, aż po dyrektorów znanych firm, które oskarżone zostały o sięgające milionów lub nawet miliardów funtów oskarżenia o fraud podatkowy lub pranie pieniędzy.

Niezależnie od tego czy wysunięte przeciwko Tobie oskarżenia są poważne czy trywialne, możemy poszczycić się skoncentrowaną na kliencie kompleksową obsługą obejmującą wszelkie aspekty bronienia się przed zarzutem przestępstwa gospodarczego już od pierwszego kontaktu z nami w związku z aresztowaniem, aż do przygotowywania dokumentacji wymaganej jeśli Twoja sprawa miałaby trafić do sądu.

Z jakimi rodzajami fraudu może Ci pomóc IMD?

W IMD nie ograniczamy się wyłącznie do reprezentowania klientów wyłącznie w związku z jednym rodzajem przestępstwa gospodarczego. Zamiast tego, nasz zespół jest przygotowany do zajmowania się pełnym spektrum działalności przestępczej firm, w tym:

Przestępstwa biurowe (zarówno poważne i złożone fraudy obejmujące oszustwa bankowe, oszustwa związane z rzekomą działalnością charytatywną, fałszerstwo, oszustwa z kartami kredytowymi, oszustwa podatkowe, kradzież tożsamości, wykorzystywanie poufnych informacji, nadużycia emerytalne, naruszenia praw autorskich, itd.).

 • Cyberprzestępczość;
 • Spory podatkowe i dochodzenia urzędu skarbowego (ang. tax disputes and inland revenue investigations);
 • Dochodzenia Financial Conduct Authority (FCA);
 • Dochodzenia Serious Fraud Office (SFO);
 • Przestępstwa związane z ochroną danych osobowych (ang. GDPR and Data Protection offenses).

Niezależnie od typu wysuniętego przeciw Tobie zarzutu popełnienia przesępstwa gospodarczego, zespół naszych prawników chętnie zaoferuje Ci naszą pomoc jeśli tylko potrzebujesz specjalistycznej porady i wsparcia.

Dlaczego powinienem powierzyć swoją sprawę IMD Solicitors?

Oferowana przez IMD Solicitors kompleksowa oferta pomocy prawnej umożliwiła nam reprezentowanie lokalnych, krajowych, jak i międzynarodowych klientów indywidualnych, ale i również firm chcących obronić się przed tego typu oskarżeniami o popełnienie przestępstwa gospodarczego. Wiele z nich to poważne i złożone sprawy o wysokim profilu.

Nasz zespół może udzielać doradzać Ci i udzielić Ci wsparcia już na samym początku dochodzenia w sprawie fraudu, starając się rozwiązać sprawę w sposób zmierzający do uniknięcia konieczności przechodzenia przez długotrwały, przewlekły, kosztowny i niepewny proces sądowy. Obejmuje to udzielanie szczegółowych porad jeszcze przed wysunięciem oskarżenia, umiejętnie przeprowadzane negocjacje i reprezentację podczas przesłuchań w związku z jakimikolwiek zarzutami.

Działamy na rzecz osób pozwanych w każdej instancji sądu karnego i oferujemy obronę przed zarzutami wysuniętymi przez wszystkie główne organy ścigania zajmujące się zwalczaniem poważnych przestępstw gospodarczych i fraudu, w Urzędu ds. Poważnych Nadużyć Finansowych (ang. Serious Fraud Office), Urzędu Skarbowego Jej Królewskiej Mości (ang. HM Revenue and Customs), złożonych jednostek CPS oraz wydziału ds. zwalczania przestępczości gospodarczej policji. Jako kancelaria reprezentowaliśmy zarówno firmy jak i osoby fizyczne mierzące się z zarzutami ‘przestępstw biurowych’ (ang. White Collar Crimes), w tym oszustwa inwestycyjne, oszustwa hipoteczne, oszustwa podatkowe i inne.

Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże Ci również w ochronieniu zarówno Ciebie jak i Twojej firmy przed fałszywymi zarzutami fraudu.

Jak mogę skontaktować się z profesjonalnymi prawnikami IMD Solicitors specjalizującymi się w prowadzeniu spraw z zakresu przestępstw gospodarczych?

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z Marcinem Durlakiem pod numerem 033 0107 0107 lub drogą mailową m.durlak@imd.co.uk.

Powyższy artykuł zawiera jedynie ogólne informacje i nie stanowi profesjonalnej ani prawnej porady. Prosimy również mieć na uwadze, że odpowiednie zasady prawne mogły ulec zmianie od czasu jego publikacji.

Zobacz wszystkie artykuły

Zadzwoń teraz, aby omówić swoją sprawę:0330 107 0109

Poproś o oddzwonieniepon. - pt: 9am -5:30pm

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Ouida Strosin DO

Last Updated: 11/11/2022

Views: 6106

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ouida Strosin DO

Birthday: 1995-04-27

Address: Suite 927 930 Kilback Radial, Candidaville, TN 87795

Phone: +8561498978366

Job: Legacy Manufacturing Specialist

Hobby: Singing, Mountain biking, Water sports, Water sports, Taxidermy, Polo, Pet

Introduction: My name is Ouida Strosin DO, I am a precious, combative, spotless, modern, spotless, beautiful, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.